Cemil Koçak Ziraat Mühendisi,
  • Kacirilma Tarihi 15.06.2017
  • Kacirildigi yer Ankara

ÖZGEÇMİŞ

KHK ile memuriyetten ihraç edilen Cemil Koçak, 15 Haziran 2017 tarihinde akşam saatlerinde 17.20 sularında Ankara Altındağ’da kaçırıldı. Ailesi tarafından Twitter aracılığıyla paylaşılan bilgilere göre Koçak, evden 8 yaşındaki çocuğuyla ayrıldıktan sonra aracıyla seyahat halindeyken aracına arkadan çarparak kaza süsü veren araçtaki kişilerce kaçırıldı.

‘İMDAT BABAMI KAÇIRIYORLAR’
Olay günü Koçak evine yaklaştığı sırada 3 araç tarafından takip edilmeye başlandı. Trafikte seyreden siyah camlı koyu renkli Transporter’ın arkadan arabasına çarpması üzerine aracından inen Koçak bir anda gözden kayboldu. Kaza süsü verilerek aracından indirilen ve Transporter araca zorla bindirilerek kaçırılan Koçak’ın imdat çığlıklarına çevredekiler koştu, oğlu “Babamı kaçırıyorlar” diyerek annesini aradı ancak kimsenin elinden bir şey gelmedi. Ailesi 2017’den bu yana haber alamadıkları Cemil Koçak için gereken tüm hukuki yollara baş vurdu fakat tüm delillere rağmen yetkililer sonuca ulaşacak hiçbir işlem yapmadı.

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise 15 Haziran’da Cemil Koçak’ın Ankara’da kaçırıldığı iddiaları üzerine, daha önce 15 Temmuz darbe girişimi ile bağlantılı olduğu öne sürülen kaçırılma iddialarını da içeren meclis araştırması talebinde bulundular.

SİYAH TRANSPORTERLER DEVREDE

Sarıhan ve Tanrıkulu, 1 Eylül 2017’de KHK ile ihraç edilen ziraat mühendisi Cemil Koçak’ın 15 Haziran saat 17.30’da Ankara Altındağ Celal Esat Arseven Caddesi’nde arabasına arkadan vurulup kaza süsü verilerek arabadan indirildiğini, arabada o esnada sekiz yaşında oğlunun da bulunduğunu ve Koçak’ın üç, dört kişi tarafından koyu renkli bir Transporter’a bindirildiğini belirttiler.
Sarıhan ve Tanrıkulu TBMM Başkanlığı’na verdikleri meclis araştırması talebinde, Ankara’da 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde bir, bu tarihten sonra ise sekiz kişinin benzer yöntemlerle kaçırıldıklarını ifade ederken, kaçırılma olaylarının vatandaşlar arasında korkuya sebep olduğunun da altını çizdiler.

HEPSİ KHK İLE ATILIP SORUŞTURMA AÇILDI
Kaçırılmalarla ilgili Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğü’nün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereği Meclis Araştırması açılmasını talep eden Sarıhan ve Tanrıkulu, kaçırılanların hepsinin KHK ile işten atıldığına ve haklarında FETÖ/PYD’ye yönelik soruşturma açılan kişiler olduğuna dikkat çektiler.
Meclis araştırması talebinde ayrıca kaçırılma olaylarında güvenlik kameralarının kayıtları ve görgü tanıklarının anlatımlarına göre, siyah Volkswagen Transporter kullanıldığı ve yüzleri kamera kayıtlarında seçilebilen kişiler tarafından kişilerin kaçırıldıkları ifade edildi.
SİYAH TRANSPORTER YENİ BEYAZ TOROS MU?
Eski Başbakan Davutoğlu’nun, Van’da, “AK Parti iktidardan indirilirse buralarda terör çeteleri dolaşacak, beyaz Toroslar dolaşacak” sözleri de meclis araştırması talebinde hatırlatılırken, “Bir tür tehdit olarak kayıtlara geçen bu cümle ise, 1990’lı yıllarda “Beyaz Toros”lar ile yapılan “kaçırma ve zorla kaybetme”lerin, AKP Hükümetleri döneminde siyah Transporterlar ile kaçırılma iddialarına evrildiğini göstermektedir.” ifadelerine yer verildi.

Copyright © 2021 Tenkil Museum