Berk Görmez Çocuk,
  • Ölüm Tarihi 04/01/2018
  • Öldüğü Yer
  • Ölüm Sebebi Kanser
  • Defin Tarihi 05.01.2018,

ÖZGEÇMİŞ

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Fatma ve Bekir Görmez çiftinin kanser hastası oğlu Berk Görmez hayatını kaybetti. Baba Bekir Görmez, oğlunun cenazesine elleri kelepçeli olarak katıldı. Hastalığı sürecinde tutuklu olan babası ile görüştürülmeyen Berk Görmez çocuk yaşta yaşadığı acılara daha fazla dayanamadı ve 4 Ocak 2018 günü vefat etti. Fatma ve Bekir Görmez çifti hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarılıp kapatılmadan önce kentin tek özel üniversitesinde çalışıyorlardı. KHK ile ihraç edildikten sonra tutuklanan Bekir Görmez cezaevine gönderilirken, bir süre sonra bir gece yarısı kararnamesiyle anne Fatma Görmez de işinden oldu. Görmez ailesi için sonu gelmez hukuksuzluklar kısa sürede bütün hayatlarını altüst etti. Eşi tutuklanınca engelli oğluyla baş başa kalan Fatma Görmez, kendisinde de işitme kaybı olduğu için cihaz olmadan duyamıyordu. En büyük şoku cezaevindeki ilk görüş gününde yaşadı Fatma Görmez. Yönetim cihazın içeri sokulmasının yasak olduğunu söyledi. Günlerce birbirini göremeyen eşler kalın camın arkasından sadece karşılıklı ağlayabildiler. Birbirlerine tek bir kelime söyleyemeden gözyaşlarıyla anlaşabildiler. Yüzde 80 işitme kaybı olan oğulları Berk Görmez ise artan gözlük camı numaraları ile birlikte görme sorunlarıyla boğuştu. Bağırsak düğümlenmesi sonucu iki ameliyat da o geçirdi. Hastanede tedavisi devam ederken hayata tutunamadı ve vefat etti. Baba Bekir Görmez, oğlunun cenazesine elleri kelepçeli olarak katılabildi.

ANNE FATMA GÖRMEZ’İN HAYKIRIŞLARI DUYULMADI

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile mesleğinden atılan Berk’in annesi öğretmen Fatma Görmez’in yaşadığı acıları metanetle anlattığı videosu 1.5 milyon kişiye ulaştı, ancak çığlığını Adalet Bakanlığı ve savcılıklar duymazlıktan geldi.  KHK ile mesleğniden atıldıktan sonra böbrek rahatsızlığı ve 2 kalp ameliyatı geçiren bu süreçte, engelli oğlu Berk’i 14 yaşında kaybeden, eşi Bekir Görmez’i hapse atılan Fatma Görmez, hastalıklarla mücadele ederken 29 kiloya kadar düştü.

Yaşadıklarını cep telefonuyla çektiği bir video ile sosyal medyadan duyuran Fatma Hanımın dramına milyonlarca insan şahit oldu. Twitter üzerinden yaptığı video konuşması 1.5 milyondan fazla insana ulaştı. İnsan haklarına duyarlı milletvekilleri Ömer Faruk Gergerlioğlu, Sezgin Tanrıkulu, sanatçı Haluk Levent tarafından destek ve yardım mesajları iletildi. Ancak Fatma Öğretmenin kızıyla ilgilenmesi için eşinin tutuksuz yargılanması talebine cevap verilmedi.

BİRAN ÖNCE EŞİM BENİM VE KIZIMIN BAŞINA GELSİN

Fatma Görmez öğretmen yaşadıklarını o videoda şöyle anlatmıştı: “Ben Fatma Görmez. KHK ile görevimden uzaklaştırıldım. Çok sevdiğim sınıf öğretmenliğinden ayrılmak zorunda kaldım. Yaşadığım böbrek nakli nedeniyle malulen emekliliğe başvurmuştum. KHK ile ihracım nedeniyle emekliliğim olmadı. Yaşadığım sıkıntılar nedeniyle böbreklere bağlı olarak 2 kez kalp ameliyatı oldum. Kulağımın birini kaybettim. Eşim 3 yıldır hapiste. Oğlum 14 yaşında vefat etti. Yavrum babasını görmeden gitti. Sıkıntılara dayanamadığım için 29 kiloya düştüm. Şu anda hastanede sağlık problemleriyle uğraşmaktayım. Biran önce eşimin başıma gelmesini, 14 yaşındaki kızımla ilgilenmesini istiyorum.”

KAYNAKLAR:

Babasını tahliye etmediler; ağır hasta 14 yaşındaki Berk hayatını kaybetti

KHK’lı Fatma Öğretmenin çığlığı 1.5 milyona ulaştı, ama eşi hala serbest bırakılmadı

https://www.yeniasya.com.tr/gundem/kanser-hastasi-berk-gormez-tutuklu-babasini-goremeden-vefat-etti_450415

Copyright © 2021 Tenkil Museum