Ayşe Meleş
  • Ölüm Tarihi 18/02/2020
  • Öldüğü Yer İstanbul
  • Ölüm Sebebi Kanser
  • Defin Tarihi 19.02.2020, İzmir

ÖZGEÇMİŞ

Bir kardeşi sorgusuz sualsiz ihraç edilirken, diğer kardeşi hücre hapsine mahkum edilen Ayşe Meleş, yaşadıklarının üzüntüsüyle kansere yakalandı. Ayşe Meleş’in abisi Mehmet Meleş KHK ile kapatılan kurumlardan birinde öğretmenlik yapıyordu. 15 Temmuz darbe girişiminden bir yıl önce sorgusuz sualsiz tutuklanmıştı. 15 Temmuz’un ardından ise yaşadığı acılar katmerlenmişti. Hapishane hapishane dolaştırıldı. Önce Eskişehir ve Sincan sonra da Çorum cezaevine nakledildi. 19 yıl 6 ay hüküm verilen Mehmet Meleş, son iki yıldır ise hücre hapsinde tutuluyordu.

Anne Meleş, 80 yaşındaydı, kalp hastasıydı ve her görüş gününde İzmir’den kalkıp saatlerce yolu aşıp Çorum’a gelmek zorunda kalıyordu. Ziyaretler sonrası her İzmir’e dönüşünde 15 gün hastanede kalıyordu zira yaşlı ve hasta bedeni uzun yolculuğa dayanmıyordu. Aileye babalık yapan Ayşe Meleş ise kardeşinin İzmir’e nakli için Adalet Bakanlığı’na defalarca başvurdu. Ancak bu istekleri kabul edilmedi.  İnsan Hakları Savunucusu HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, diğer mağdurlar gibi onun da sesini duyurmuştu. Sorunlar sadece bununla sınırlı değildi. Çileli abla hücrede ağır koşullar altında tecritte tutulan kardeşi için mücadele ediyordu.

Ayşe Meleş, yardım için çalmadığı kapı bırakmamıştı. Yaşadığı acılar onda derin izler bıraktı ve kansere yakalandı. Bu durumu hücredeki kardeşine anlatmıştı. Kemoterapi aldığı dönemlerde yaptığı cezaevi ziyaretlerinde bunu kardeşine hissettirmeden yapmıştı. Yorulmaması gerekiyordu ama abla yüreği dayanamazdı cezaevindeki kardeşine. Bir taraftan da kardeşinin 3 çocuğuna babalık yapıyor ihtiyaçlarını karşılıyor koşturuyordu.

Ayşe Meleş’in tek duası vardı o da bir gün kardeşinin suçsuz olduğunun anlaşılıp eve dönmesi çocuklarının başına geçmesiydi. Son anlarında bile dilinden duasını düşürmedi. Kanser ilerleyip ziyarete gidemez hale gelince tek bir isteği ve duası vardı, o da kardeşi Mehmet Meleşi dünya gözüyle bir kere daha görebilmekti. Ama olmadı. Ayşe Meleş 18 Şubat 2020 tarihinde Ege Üniversitesi Hastanesi‘nde hayatını kaybetti.  Kardeşi Mehmet Meleş Çorum Cezaevinden kardeşinin cenazesine katılmak istedi, ancak talebi cezaevi yönetim tarafından kabul edilmedi. Abla kardeşe, kardeş ablaya hasret ayrıldılar.

Copyright © 2021 Tenkil Museum