Aslan Durman Öğretmen,
  • Ölüm Tarihi 14/04/2019
  • Öldüğü Yer Şanlıurfa
  • Ölüm Sebebi İş kazası
  • Defin Tarihi 15.04.2019, Viranşehir

ÖZGEÇMİŞ

Şanlıurfa’da öğretmenlik yaparken KHK ile ihraç edilen Aslan Durman, çalıştığı inşaatta yaşanan çökme sonucu iş kazası geçirdi ve hayatını kaybetti.

Urfa Viranşehir Hürriyet İlköğretim Okulu’nda öğretmenlik yaparken Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Aslan Durman, 14 Nisan 2019’da çalıştığı inşaatta yaşanan çökme sonucu iş kazası sonucu hayatını kaybetti.

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde, tadilat halindeki 2 katlı evin çökmesi sonucu enkazın altında kalan 1 işçi yaşamını yitirdi, 2 işçi ise yaralandı. Hayatını kaybeden işçi KHK ile ihraç edilen öğretmen Aslan Durman’dı.

Olay, 15 Nisan 2019 tarihinde akşam saatlerinde Viranşehir’in Göktepe Mahallesi’nde meydana geldi. İddiaya göre, tadilat halindeki iki katlı evde işçilerin çalıştığı sırada çökme meydana geldi. Gürültüyle çöken evi gören mahalle sakinleri durumu itfaiye ve sağlık ekiplerine bildirdi.

İhbarla bölgeye geçen ekipler, enkaz altında kalan kalıp ustası Aslan Durman’ın cansız bedenini çıkardı. Enkaz altında kalan isimleri öğrenilemeyen 2 işçi ise ağır yaralı olarak çıkarılıp ambulanslarla Viranşehir Devlet Hastanesine kaldırıldı. Eğitim Sen’den yapılan açıklamada, hayatını kaybeden Aslan Durman’ın KHK ile ihraç edilen öğretmen üyeleri olduğu bildirildi.

Açıklamada “Haksız, hukuksuz bir şekilde 686 sayılı KHK ile ihraç edilen üyemiz Aslan Durman inşaat kazasında hayatını kaybetmiştir. Cenazesi otopsi işlemleri için Viranşehir Devlet Hastanesinde bekletilmektedir. Ailesine, Eğitim-Bilim Emekçilerine ve sevenlerine sabır diliyoruz.” dendi.

14 yıllık öğretmen olan Eğitim Sen üyesi Durman’ın ihraç edilmesi sonrasında hayatta iken yaptığı başvuru, OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu tarafından incelendi. Komisyonun, hayatını kaybeden öğretmen hakkında işine iade karar verdiği ortaya çıktı.

KAYNAKLAR:

https://www.gazeteduvar.com.tr/turkiye/2019/04/14/khk-ile-ihrac-edildi-is-cinayeti-ile-oldu

Copyright © 2021 Tenkil Museum