Arif Özkan Hayırsever, esnaf,
  • Ölüm Tarihi 10/12/2020
  • Öldüğü Yer Avustralya
  • Ölüm Sebebi Kalp krizi, üzüntü
  • Defin Tarihi 10.12.2020, Wollongong
  • Suçlama-İstenilen Ceza

ÖZGEÇMİŞ

Sakarya Adapazarı’nda esnaflık yapan Arif Özkan, süreçte Avustralya’ya göç etmek zorunda kaldı.  Kalp krizi geçirdiği Avustralya’nın Sydney şehrinde hayatını kaybetti. Çevresinde hayırseverliği ve eğitim gönüllüsü olarak tanınan Özkan,  15 Temmuz sonrası hakkında dava açılan nedeniyle Türkiye’den ayrılmak zorunda kaldı. Avustralya’nın Sydney şehrine yerleşti. Kendisine ve sevdiklerine yönelik yapılan zulümlere bir türlü kabullenemiyordu. Bu üzüntülere yorgun kalbi daha fazla dayanamadı. 69 yaşında gurbette vefat etti.  Avustralya’nın Wollongong şehrindeki Kembla Grange Mezarlığı’nda defnedildi. Özkan, Avustralya’ya gelen ve vefat eden ilk muhacir oldu.

Vatanından uzakta, gönül kırıklığıyla hayata veda eden Özkan, Avustralya’ya iltica etmişti. Yaklaşık dört yıldan bu yana eşiyle birlikte damadının evinde kalan Özkan, aile fertlerinin farklı ülkelerde ve Türkiye’de olması sebebiyle evlat hasreti ile son nefesini verdi.
VEFATINDAN BİR GÜN ÖNCE “ÖLÜM VE ÖTESİ HAYATI” KONUŞTU
Özkan ve eşi bir hafta önce Adelaide şehrinde ikamet eden aile dostlarını ziyaret gitmişti.  Zaman Avustralya’nın haberine göre aile dostu Mustafa Erdil, Özkan’a dair şunları söyledi: “Merhum Arif Ağabeyimizle, aile dostundan ziyade evlat-baba ilişkisi içindeydik. Vefat gününe kadar evimde misafir ettim. Hiçbir gece namazını kaçırmadığını, elinde Kur’an’ı Kerim sürekli şekilde manevi boyutta yaşadığına şahitlik ettim. Misafirlik boyunca, sohbetlerimiz, hep ‘ölüm ötesi hayat’ eksenli oldu. Kabir hayatını, kabir hayatından sonraki durumla konuşuyordu. Hatta ‘Kalp Hayatı’ eserini beraber okuduk.”
“Son nefeste, kabirde nasıl karşılanır ve  hesap vakti nasıl olur gibi soruların cevaplarını beraberce mütalaa ettik.” diyen Erdil, “Vefatına kısa bir süre önce bir günbatımını izlemek için şehrin bir noktasına çıkmıştık. O anı, ‘hayatımızdan bir gün daha eksildi’ dedi ve nefesinin son anına kadar hizmet-i imaniye ve Kura’niyeden ayrılmaması noktasında dua etti.” ifadelerini kullandı.

KAYNAKLAR: -https://zamanaustralia.com/2020/12/egitim-gonullusu-ozkan-gurbette-hakka-yurudu/

Eğitim Gönüllüsü Arif Özkan, hicret diyarı Sydney’de hakka yürüdü!

http://www.samanyoluhaber.com/hicret-diyarinda-bir-vefat-daha-haberi/1359373/

Copyright © 2021 Tenkil Museum