Ali Bayram Eğitimci, hayırsever,
  • Ölüm Tarihi 03/06/2022
  • Öldüğü Yer
  • Ölüm Sebebi Sürgünde, beyin kanaması
  • Defin Tarihi ,

ÖZGEÇMİŞ

Kafkasya ve Orta Asya Cumhuriyet’lerinin bağımsızlığını kazandığı ilk yıldan buyana, bu ülkelerde uzun yıllar eğitim hizmetleri alanında faaliyet gösteren Dr.  Ali Bayram, Mısır’a iltica etmek zorunda kaldı. Ali Bayram Kahire’de vefat etti.  Yakınlarının verdiği bilgiye göre, vefatından  4 ay önce geçirdiği beyin kanaması nedeniyle kısmı felç geçirdi.

Evde tedavisinin sürdüğünü, yapılan tedavi sonucu sağlığının yeniden toparlamaya başladığını belirten yakınları, şunu anlattılar: “Yaklaşık dört ay önce beyin kanaması geçirmişti. Sol tarafı tutmuyordu. Doktor kontrolünde, evde sağlık hizmeti veriliyordu. İlk zamanlar konuşmaları da zayıftı. Ancak, geçirdiği felç nedeniyle Ramazan ayında kısmi olarak kaybettiği hareket ve konuşma kabiliyetini yeniden kazandı. Kendini toparladı. Ramazan nedeniyle gelip gidenlerle sohbet ediyordu. Son iki gün ateşi yüksekti. Durumu biraz ağırlaşınca, doktor çağırıldı. İlk müdahaleyi yapan doktor, ‘yapacak bir şey yok vefat etti’ dedi.

Türkiye’de cadı avı nedeniyle, Yunanistan üzerinden Mısır’a hicret eden Dr. Ali Bayram’ın, tüm aile fertleri, başta Mısır ve Kanada’ya kadar, dünyanın çeşitli ülkelerine cebri bir hicret yaşıyordu. Yaşanan zulümlerden dolayı büyük üzüntüler geçiren Dr. Bayram, aynı zamanda ‘Cemaat soruşturması” kapsamında yargılanan ve arananlar listesinde yer alıyordu.

Copyright © 2021 Tenkil Museum