Alaattin Öksüz Özel Eğitim Kurumu
  • Ölüm Tarihi 18/04/2016
  • Öldüğü Yer Erzurum
  • Ölüm Sebebi Kalp krizi
  • Defin Tarihi 19.04.2016, Erzurum
  • Gözaltı Tarihi 23.02.2016
  • Gözaltı Yeri Emekli

ÖZGEÇMİŞ

Erzurum’un hayırsever ve eğitim gönüllüleri arasında yer alan 91 yaşındaki Alaattin Öksüz, herkes tarafından sevilen örnek bir şahsiyetti. Erzurum KOM ekipleri tarafından evine baskın yapılan 91 yaşındaki Alaattin Öksüz, 23 Şubat 2016 tarihinde gözaltına alınmak istendi. 35 kişilik gözaltı listesi elinde bulunan KOM ekipleri sabah saatlerinde eğitim gönüllüsü Öksüz’ün Dadaşkent’teki evine baskın yapmıştı. Ekipler Öksüz’ü hasta yatağında bulunca şok yaşadı.

Ailesi, 91 yaşındaki Alaattin Dede’nin yatalak olduğunu, bu durumun da doktor raporlarıyla sabit olduğunu ifade etti. İşlem için gelen polisler savcıyla irtibata geçti. Doktor raporu nedeniyle Alaattin Dede’yi gözaltına alamayan polis, savcının talimatıyla evde sadece arama yaptı. Polis, daha sonra evden ayrılsa da Alaattin Öksüz’ün evi ve sokağı sivil polisler marifetiyle gözetim altına alındı. Olaydan sonra gazetecilere konuşan Öksüz, ilerlemiş yaşına rağmen gözaltına alınmak istenmesinin şaşkınlığını yaşadığını ifade etmişti. Ülkenin geldiği duruma üzüldüğünü dile getiren Alattin Öksüz, “Görevli polisler halimi görünce şok oldular.” demişti. Olaydan sonra görüntülü röportaj da veren Öksüz sevenlerine ve arkadaşlarını seslenerek şöyle devam etmişti: “Dik durun. Kimseyle kavga etmek bize yakışmaz. Siz kumar oynamadınız, hırsızlık yapmadınız, hukuksuz hiçbir işiniz olmadı. Siz işinize bakın. Dünyanın bütün coğrafyalarında Türk bayrağını dalgalandırıp İstiklâl Marşı’nı okuttunuz. Dünya sizi takip ve takdir ediyor. Size umut bağlamış, sizi bekleyen nice insanlar var. Hizmetiniz kutsi ve vazifeniz büyük. Siz işinize bakın. Sizin işiniz hizmet etmek, benim işim ise size dua etmek.”

Çok yaşlı ve uzun süredir hastalığı nedeniyle yatalak olan Öksüz yaşadıklarının üzüntüsüne dayanamayarak bir müddet sonra hayatını kaybetti. Öksüz için Yakutiye Narmanlı Camii’nde ikindi namazına müteakip cenaze namazı kılındı. Namazı Erzurum’un manevi dinamiklerinden Veli Velioğlu Hocaefendi kıldırdı. Ardından Öksüz, dua ve gözyaşları arasında Asri Mezarlık’taki aile kabristanında toprağa verildi.

Alaattin dedenin son sözleri ise haksızlığa uğrayan Hizmet Hareketi’ne dairdi: “Hep dik durun eğilmeyin. Bu yolda olmak bizler için şereftir. Allah sizleri de bizleri de bu yoldan ayırmasın.”

IRMAK TV RÖPORTAJI

Alaattin dede iki sene önce Irmak TV’ye verdiği röportajda, bütün servetini hayır yolunda sarf ettiğini belirtmiş, Fethullah Gülen Hocaefendi’ye olan samimi duygularından bahsetmişti. Geçmişte Erzurum’un ileri gelen zenginlerinden olduğunu ama artık elinde hiçbir şeyin kalmadığını anlatan Alaattin Öksüz, “Ben şu hizmette olmasaydım bitmiştim. Elimizden geldiği kadar verdik, Allah kabul etsin. 23 tane dairemiz vardı, Erzurum’un zenginlerindendik. Şimdi ne daire kaldı, ne başka bir şey kaldı. Ama Allah bana şu hizmeti nasip etti ya, dünyayı verseler ben bakmam. Bu hizmetin yanında o servetin zerre kadar değeri yok” ifadelerini kullanmıştı.

FETHULLAH GÜLEN’DEN TAZİYE

Fethullah Gülen de, Alaattin Öksüz’ün vefatı sebebiyle bir taziye mesajı yayınlamıştı. Gülen, mesajında “Bidayetten bu  yana hamiyetperverliği ve gayreti; civanmertliği ve vefasıyla daima hüsn-ü misal olmuş ve yad-ı cemil olarak anılacak Alattin Öksüz Beyfendi’ye Cenab-ı Hakk’tan rahmet ve mağfiret niyaz eder, ailesi ve değerli evlatlarına, yol arkadaşlarına sabr-ı cemil dilerim.” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynaklar:

http://www.samanyoluhaber.com/hayirsever-alaattin-oksuz-un-vasiyeti-haberi/1254151/

https://www.haberler.com/91-yasindaki-hastayi-yataginda-gozaltina-almaya-8187374-haberi/

Copyright © 2021 Tenkil Museum