Ahmet Olgun Polis memuru,
  • Ölüm Tarihi 04/03/2022
  • Öldüğü Yer Ünye
  • Ölüm Sebebi Sosyal ölüm, intihar
  • Defin Tarihi 05.03.2022, Ünye

ÖZGEÇMİŞ

Ahmet Olgun, mesleğini seven, başarılı bir polis memuruydu. 15 Temmuz sonrası hazırlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile mesleğinden çıkarıldı. İşsiz kalan, geçim sıkıntısına düşen ve bunalıma giren polis memuru Olgun (45), 4 Mart 2022 tarihindeOrdu’nun Ünye ilçesindeki bir fındık bahçesinde kendisini ateşe verdi. İntiharıyla yakınlarını yasa boğan Olgun geride “Ben hain değilim” yazılı bir not ve üç evlat bıraktı.
Ahmet Olgun’u yakından tanıyan bir arkadaşı konuyla ilgili sosyal medya paylaşımında, “Yakinen tanıdığımız ihraç bir polisin çok acı bir şekilde intihar haberini aldık. Üç çocuk babası, gece gündüz çalışan biriydi. Mektup bırakmış ardında ‘ben hain değilim’ diye sitem etmiş. Allahımmm yetiş!!!!!” ifadelerini sarsıcı haberi kamuoyu ile paylaştı.Evli ve 3 çocuk babası olan KHK’lı polis memuru Olgun, Ünye’de kılınan cenaze namazının ardından Ünye Şeyh Yunus Kabristanlığında gözyaşları ve dualarla toprağa verildi.
GERGERLİOĞLU: “BU ZULÜM NE ZAMAN BİTECEK?”
HDP Kocaeli Milletvekili ve İnsan Hakları Savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, Ahmet Olgun’un vefatından sonra konuyla ilgili yaptığı videolu açıklamada, “KHK ile ihraç edilen görevlilere yönelik muamelelerden kaynaklı intihar vakalarına maalesef ki dün akşam bir kişi daha eklendi. Ordu’da KHK ile ihraç eski bir polis memuru Ahmet Olgun üzerine benzin dökerek kendini yaktı. Korkunç bir intihar, belli ki arkasında çok acı, üzücü hadiseler var ve oracığa bıraktığı notta ‘Ben vatan haini değilim’ diyor” ifadelerini kullandı. Gergerlioğlu, “Bu zulüm ne zaman bitecek?” diye sorarken iktidarı eleştirdi.
Gergerlioğlu şunları söyledi;
“İnsanları bu sıkıntılar ile yaşatıp, intihar etmelerine yol açan bir anlayış, bir iktidar ayakta şu anda ve bu iktidarın anlayışına karşı mücadele etmenin gerekliliği her geçen gün artıyor çünkü KHK’lılar çok yoğun bir medeni ölüm yaşıyorlar. İktidar acımasızca bunu yapıyor.
Çaresiz, köşeye sıkışmış olan insanlar maalesef ki maddi ve manevi açıdan sıkıntılara giriyorlar ve bu tür bir kurtuluşa başvurabiliyorlar. Tabii ki kesinlikle tüm insanlarımıza şunu söyleyelim; kesinlikle bu tür yollar kurtuluş değildir, kesinlikle bu tür şeyler kimsenin aklına gelmemelidir ama şunu en başta kamu yetkililerine hatırlatalım bu zulüm ne zaman bitecek diyoruz? İnsanlar canlarını kaybediyor, hayatları mahvoluyor ve siz hâlâ susuyorsunuz! Korkunç intiharlar oluyor, görmezden geliyorsunuz, 3 maymunu oynuyorsunuz hiç mi vicdanınız yok? Hiç mi bu konuda bir kaygı hissetmiyorsunuz diye size soruyorum ve cevap bekliyorum!”
Tenkil sürecinin başında yaşanan benzer intihar vakıaları 5 yıl sonra süren soruşturmalar, KHK’lı memurlarının haklarının iade edilmemesi, sosyal ölüme mahkum edilmeleri nedeniyle belirli dönemlerde artış gösterdi. Ahmet Olgun’un intiharı da bu süreçte son dönemde yaşanan dramatik ölüm ve kayıp haberlerinden biri oldu.

KHK’lı eski polis kendisini yakarak intihar etti: Ben hain değilim!

‘Ben hain değilim’ diyerek canına kıymıştı! KHK’lı polis Ahmet Olgun dualarla toprağa verildi


https://www.milligazete.com.tr/haber/9520377/khkli-polis-memuru-ben-vatan-haini-degilim-notuyla-intihar-etti

 

Copyright © 2021 Tenkil Museum