Ahmet Hamdi Gerginci
  • Ölüm Tarihi 19/09/2019
  • Öldüğü Yer Şanlıurfa Cezaevi
  • Ölüm Sebebi Tutuklu ölüm, kalp krizi
  • Defin Tarihi 20.09.2019, Şanlıurfa
  • Gözaltı Tarihi 20.06.2024
  • Gözaltı Yeri Şanlıurfa
  • Tutuklayan Mahkeme Şanlıurfa Sulh Ceza Hakimlikleri
  • Tutukluluk Süresi 20 ay (yaklaşık)

ÖZGEÇMİŞ

Şanlıurfalı tutuklu esnaf Ahmet Hamdi Nedim Gerginci, kalp rahatsızlığı nedeniyle verilen “hastaneye sevk” kararının uygulanmasını beklerken kalp krizi sonucu öldü.

Şanlıurfalı tutuklu esnaf Ahmet Hamdi Nedim Gerginci, kalp rahatsızlığı nedeniyle verilen “hastaneye sevk” kararının uygulanmasını beklerken kalp krizi sonucu öldü.

Şanlıurfa T1 Nolu Cezaevinde 20 ay tutuklu kalan  hipertansiyon hastası Ahmet Hamdi Nedim Gerginci, cezaevinde geçirdiği kalp krizi sonucu 19 Eylül 2019 tarihinde hayatını kaybetti. Hasta tutukluların sağlık hizmetlerine erişiminin engellenmesi ya da geciktirilmesi Tenkil Süreci’nde onlarca tutuklunun hayatını kaybetmesine neden oldu. Gerginci de hastaneye sevk kararı alınan ancak kalp rahatsızlığı olmasına rağmen sevki geciktirilen tutuklulardan biriydi.

İLK MÜDAHALEYİ TUTUKLU DOKTOR YAPTI

Gerginci’nin cezaevinde yaşadıklarını aynı koğuşta tutuklu yakını BOLD’a anlattı: “Nedim Gerginci, eşim ile aynı koğuştaydı. Dün cezaevine görüşe gitmiştim, o zaman anlattı. Hepsinin morali çok bozuktu, kötü durumdaydılar. Nedim bey lavaboya girip çıkmış, kötü olduğunu fark etmişler. Koğuşta tutuklu bir doktor varmış, ilk müdahaleyi o yapmış. Sonra hastaneye götürmüşler. Tansiyonu yükselmiş, tansiyonun kalbe vurduğunu söylemişler.” Bir ay önce Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Bölümü’ne sevki yapılan Ahmet Nedim Gerginci, hastaneye götürülmeyi bekliyordu. Cezaevi yönetimi sevk kararına rağmen, bir ay boyunca Gerginci’nin hastaneye sevkini gerçekleştirmedi. Hizmet Hareketi’ne yakınlığı nedeniyle tutuklanan Nedim Gerginci’nin ‘Bylock kullanıp kullanmadığına dair raporu gelmiş ve kullanmadığı ortaya çıkmıştı. Gerginci kalp krizi geçirdiği dün aynı zamanda mahkemesi vardı. Şanlıurfa Japon Pasajı esnaflarından Gerginci’nin cenazesi 20 Eylül 2019 günü cuma vaktinde Harran Kapı Camisinde kılınacan cenaze namazının ardından Harran Kapı Aile Mezarlığına defnedildi.

Copyright © 2021 Tenkil Museum