Ahmet Burhan Ataç Çocuk,
  • Ölüm Tarihi 07/05/2020
  • Öldüğü Yer Adana
  • Ölüm Sebebi Kanser, üzüntü
  • Defin Tarihi , Adana

ÖZGEÇMİŞ

8 yaşındaki Ahmet Burhan Ataç, annesi ve babası tutuklandıktan kısa bir süre sonra kanser oldu. Annesi tahliye oldu ama Aytaç’ın tedavisinde yaşanan sıkıntlar ölümüne neden oldu. Ahmet bir yıldan beri kanser tedavisi görmekteydi. Türkiye de ki tedavi yeterli gelmeyince Almanya’da ki bir kliniğe annesi olmaksızın babaannesi ile gitmek zorunda kalmıştı.

Tedavi sonrası 9 Şubat 2020 tarihinde tekrar Adana’ya geldi. Almanya’da ki Tedavi süresince annesinin yanında olmaması Ahmet’i fazlasıyla yıpratmış ve tedaviyi olumsuz etkileyecek duygusal travmalar yaşamasına neden olmuştu. Annesi Zekiye Ataç mahkeme kararına rağmen tahditinin (sınırlama) kaldırılmaması nedeniyle Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yurt dışına çıkışına izin verilmiyordu.

17.02.2020 tarihinde, KHK Platformları tarafından düzenlenen Twitter kampanyası başta olmak üzere bazı milletvekillerinin, hukukçuların devreye girmesiyle Adana Cumhuriyet Savcılığınca yurtdışına çıkış engeli kaldırılmıştı.

Kanser hastası olan Ahmet annesi ile tedaviye gidebilmesi için Twitter üzerinden #AhmetAnnesiyleTedaviyeGitsin kampanyası başlatılmış ve sonunda Ahmet annesi Zekiye Ataç ile tedaviye gidebilmişti.

17.02.2020 tarihinde habereguven.com olarak Ahmet Kanser Tedavisine Artık Annesiyle Gidebilecek haberini yapmıştık. Adana Cumhuriyet Başsavcılığını Ahmet’in annesiyle birlikte kanser tedavisi için yurtdışına çıkabilecek olması tüm ülkede sevinçle karşılanmıştı.

Ahmet kampanyaların ardından kısa da olsa babasıyla da buluşabilmişti. Aktivist, gazeteci, milletvekili, insan hakları savunucusu vb tüm Türkiye halkına seslenilmiş ve yaşanılan insanlık dramına müdahale çağrısı yapılmıştı.

27 Mart’ta HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu sosyal medya hesabından “Nihayet! Allah’a şükür Sivil toplum bunu başarıyorsa mutluluk hepimizin Ahmet hepimizin evladı.” diye paylaşımda bulunmuş ve Ahmet’in babasıyla buluştuğu videoyu paylaşmıştı. 8 yaşındaki kanser hastası Ahmet ‘baba, baba…’ diye hastanede son nefesini verdi. Hem annesi hem babası tutuklandıktan kısa bir zaman sonra kanser oldu. Anne tahliye oldu ama Ahmet’in tedavi sürecinin yurt dışında devam etmesi gerekti. Annesiyle Almanya’ya tedaviye gitmek için aylarca mücadele veren dördüncü evre kanser hastası Ahmet Burhan Ataç’ın durumu ağırlaştı, yoğun bakıma kaldırıldığı hastanede babasını son kez göremeden hayata gözlerini yumdu.
Anne Zekiye Ataç, “Şu an durumu iyi değil. Yoğun bakıma aldılar, ben de yanına gidemiyorum kapıda bekliyorum. İnanın, yemin ediyorum son üç dört gündür o kadar çok baba diye ağladı ki. Hiçbir şey diyemiyorum. Doktora sordum durumunu, bekliyoruz dedi.” şeklinde konuştu. Ahmet Burhan Aytaç, annesiyle birlikte Almanya’ya gitmek istemiş ancak anneye önce yurtdışı yasağının olması ardından da pasaport alamaması nedeniyle tedavisine geç kalmış, izinler alınıp gittikten sonra tedaviye cevap vermediği için geri dönmüştü.

“AHMET HASTANEDE, BABA ATAÇ HAPİSHANEDE”

Ahmet Burhan Aytaç’ın babası Harun Reha Ataç halen cezaevinde tutuklu bulunuyor. Bir ay önce birkaç saatliğine izinli olarak oğlunu görmesine izin verilen Harun Reha Ataç, daha sonra cezaevine dönmüştü.İnsan hakları savunucusu Arlet Natali Avazyan, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı’na seslenerek babanın serbest bırakılması çağrısında bulundu. Avazyan, “Ahmet’in durumu çok kötü! Kara Efem şuan yoğun bakımda uyutuluyor, entübe. Nolursunuz, yalvarırım Bir babayı oğluna hasret bırakmayın. Bari çocuğunun son bir kez elini tutsun. Bu vebal insanlığa ağır gelir. Hepiniz babasınız, annesiniz. Lütfen, lütfen!!” paylaşımında bulundu.

– Ahmet Burhan Aytaç hayata veda etti. | Habere Güven (habereguven.com)
– Hem kanserle hem OHAL koşullarıyla mücade etmişti: 8 yaşındaki Ahmet hayatını kaybetti… (enpolitik.com)
– Ahmet Burhan Aytaç – Google Suche

Copyright © 2021 Tenkil Museum