Ahmet Burhan Ataç Çocuk,
  • Ölüm Tarihi 07/05/2020
  • Öldüğü Yer Adana
  • Ölüm Sebebi Kanser, üzüntü
  • Defin Tarihi , Adana

ÖZGEÇMİŞ

8 yaşındaki Ahmet Burhan Ataç, annesi ve babası tutuklandıktan kısa bir süre sonra kanser oldu. Annesi tahliye oldu ama Aytaç’ın tedavisinde yaşanan sıkıntılar ölümüne neden oldu. Ahmet bir yıldan beri kanser tedavisi görmekteydi.  Sosyal medyada babasının özgür bırakılması, annesinin yurtdışı yasağının kaldırılması ve minik Ahmet’in tedavisinin aile desteğiyle sürmesi için kampanyalar yapıldı. Natali Avazyan’ın ‘Karam Efem’ diye seslendiği ismiyle sosyal medyada adı duyulan Ahmet Burhan Ataç, tutuklu babasını son bir kez göremeden, ona hasret ve özlem dolu bir şekilde  7 Mayıs 2020 tarihinde hayata veda etti.  Minicik omuzlarına binmiş hayatın ağır yükünü anlatırken baba hasretiyle şunları söylemişti Ahmet Burhan Ataç,  “19 aydır babamı görmüyorum. Bir yıldır tedavi oluyorum. Babama sarılmak istiyorum ve iyileşmek istiyorum.” diyerek hıçkırıklara boğulmuştu.

Ahmet Burhan, Türkiye de ki tedavi yeterli gelmeyince Almanya’da ki bir kliniğe annesi olmaksızın babaannesi ile gitmek zorunda kalmıştı. Tedavi sonrası 9 Şubat 2020 tarihinde tekrar Adana’ya geldi. Almanya’da ki tedavi süresince annesinin yanında olmaması Ahmet’i fazlasıyla yıpratmış ve tedaviyi olumsuz etkileyecek duygusal travmalar yaşamasına neden olmuştu. Annesi Zekiye Ataç mahkeme kararına rağmen tahditinin (sınırlama) kaldırılmaması nedeniyle Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yurt dışına çıkışına izin verilmemişti. İlkinde oğlunun yanında olamayan Zekiye Ataç, 3 Mart 2020 tarihinde oğlu Ahmet ile Köln’de tedaviye gelebilmişti. Ancak hastalığının ileri evrede olması, geç kalınması nedeniyle tedavisine izin vermemişti.

ANNE VE BABA TUTUKLANDI, HASTALIK BU SÜREÇTE BAŞLADI

Minik Ahmet’in dramı aslında 15 Temmuz sonrası yaşanan kitlesel tutuklamalarla başlamıştı. Anne ve babası tutuklandığı süreçte hasta olmuştu.

Zekiye Ataç ve eşi Harun Reha Araç, 20 Şubat 2018 günü o dönem 3 yaşında olan kızları ile birlikte emniyete götürüldü. Çiftin oğlu 6 yaşındaki Ahmet Burhan Ataç ise anne ve babası gözaltına alındığında kreşteydi. Zekiye Ataç 14 günlük gözaltı sürecinden sonra 2,5 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildi. Harun Ataç’ın ise 12 gün gözaltında kaldıktan sonra 13. gün çıkarıldığı mahkemede hakkında tutuklama kararı verildi. 20 Şubat günü Ahmet’i kreşinden almaya akrabaları geldi. Annesi ve babasının tutuklu olduğu süreçte ona ve kardeşine babaannesi ve dedesi baktı.

Anne Zekiye Ataç tahliye edildikten sonra oğlunun ağırlaşan kol ağrısı nedeniyle 24 Eylül 2018’de onu doktora götürdü. Doktorlar Ahmet’in ağrılarını şüpheli bularak taramadan geçirilmesine karar verdi. Yapılan incelemeler sonucu Ahmet’in kürek kemiğinde büyük bir kitle bulundu. Doktorlar anne Zekiye Ataç’a kitlenin yeni olmadığını ve en az 6 ay önce oluşmaya başlamış olabileceğini söyledi. Hastalık anne ile babanın tutukluluk sürecinde başlamıştı.

Ahmet 5 – 6 ay kemoterapi tedavisi gördü. Ancak kemoterapi tümörün küçülmesine yardımcı olmadı. Doktorlar Ahmet için radyoterapi denediler, ancak yine etkili olamadı. Tümor Ahmet’in kürek kemiğini büyük bir zarar vermişti. Anne, oğlunun kolunu kullanmada yaşayacağı güçlük riskini göze alarak doktorların ameliyat ile kürek kemiğinin alınması teklifini onayladı.

Ahmet’in ameliyat ile kürek kemiği alındı ve sonra tekrar kemoterapi gördü. Bu süreç anne Zekiye Ataç’ı ve cezaevindeki baba Harun Ataç’ın oğullarını kanserden kurtarma umutlarını yeşertti. Çünkü kitle temizlenmişti.

Ancak Eylül 2019’un son haftasında yapılan taramada, Ahmet’in vücudundaki tümörün akciğerlerine metastas yaptığı ortaya çıktı. Üstelik akciğerlerindeki metastas oldukça büyük ve yaygındı. Üçüncü evrede olduğu bilinen hastalığın dördüncü evreye ilerlediği öğrenildi.

Zekiye Ataç eşi Harun Reha Ataç’ın tutuklanmadan önce özel bir kurumda bağ bahçe işleri ile uğraşarak asgari ücretle hayatını kazandığını söylemişti. Eşine yönelik tutuklama kararının sebebi ise dosyasında onunla ilgili ifade veren bir kişi ve daha önce Milli Eğitim Bakanlığı tarafından denetlenen bir özel eğitim kurumunda, yine bahçe işlerinde çalışmış olmasıydı.

Harun Ataç’ın 30 Kasım 2018’de çıkarıldığı mahkemece tutukluluğunun devamına karar verildi. Bu sırada oğlu kemoterapi görüyordu. Aile oğlunun hastalığına dair bütün raporları mahkemeye sundu ve onlarca dilekçe yolladı. Ancak mahkeme ceza indirimine gitmedi.

Ahmet Burhan Ataç’ın Türkiye yerine yurtdışında tedavi edilmesinin daha iyi olacağı ortaya çıkınca bu kez annesine konan yurtdışı yasağı koca bir engel oldu. Ahmet Burhan, Almanya’da ki bir kliniğe annesi olmaksızın babaannesi ile gitmek zorunda kalmıştı.

17 Şubat 2020 tarihinde, KHK Platformları tarafından düzenlenen Twitter kampanyası başta olmak üzere bazı milletvekillerinin, hukukçuların devreye girmesiyle Adana Cumhuriyet Savcılığınca anne Ataç’ın yurtdışına çıkış engeli kaldırılabilmişti.

Kanser hastası olan Ahmet annesi ile tedaviye gidebilmesi için Twitter üzerinden #AhmetAnnesiyleTedaviyeGitsin kampanyası başlatılmış ve sonunda Ahmet annesi Zekiye Ataç ile tedaviye gidebilmişti. Adana Cumhuriyet Başsavcılığını Ahmet’in annesiyle birlikte kanser tedavisi için yurtdışına çıkabilecek olması tüm ülkede sevinçle karşılanmıştı.

Ahmet kampanyaların ardından vefatından yaklaşık bir ay önce kısa da olsa babasıyla da buluşabilmişti. Aktivist, gazeteci, milletvekili, insan hakları savunucusu vb tüm Türkiye halkına seslenilmiş ve yaşanılan insanlık dramına müdahale çağrısı yapılmıştı.

27 Mart’ta HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu sosyal medya hesabından “Nihayet! Allah’a şükür Sivil toplum bunu başarıyorsa mutluluk hepimizin Ahmet hepimizin evladı.” diye paylaşımda bulunmuş ve Ahmet’in babasıyla buluştuğu videoyu paylaşmıştı.

Ancak geç kalınmıştı, tedaviye cevap vermemişti minik Ahmet’in bedeni.  ‘Kara Efe’ bu yükü daha fazla kaldıramadı. 8 yaşındaki kanser hastası Ahmet Burhan Ataç, Tenkil sürecinin bir çocuk mağduru olarak ‘baba, baba…’ diye hastanede 7 Mayıs 2020 tarihinde son nefesini verdi.

Anne Zekiye Ataç, oğlunun vefat ettiği gece verdiği röportajında baba Harun Reha’nın Ahmet’i son bir kez görmesi için çağrı yapmış ve  şu ifadeleri kullanmıştı: “Şu an durumu iyi değil. Yoğun bakıma aldılar, ben de yanına gidemiyorum kapıda bekliyorum. İnanın, yemin ediyorum son üç dört gündür o kadar çok baba diye ağladı ki. Hiçbir şey diyemiyorum. Doktora sordum durumunu, bekliyoruz dedi.”

Ahmet Burhan Ataç, annesiyle birlikte Almanya’ya gitmek istemiş ancak anneye önce yurtdışı yasağının olması ardından da pasaport alamaması nedeniyle tedavisine geç kalmış, izinler alınıp gittikten sonra tedaviye cevap vermediği için geri dönmüştü.

“AHMET HASTANEDE, BABA ATAÇ HAPİSHANEDE”

Ahmet Burhan Ataç’ın babası Harun Reha Ataç oğlu vefat ettiğinde cezaevinde tutuklu bulunuyordu.  Minik Ahmet’in vefatından bir ay önce birkaç saatliğine izinli olarak oğlunu görmesine izin verilen Harun Reha Ataç, daha sonra cezaevine geri dönmüştü. İnsan hakları savunucusu Arlet Natali Avazyan, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı’na seslenerek babanın serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu. Avazyan, “Ahmet’in durumu çok kötü! Kara Efem şuan yoğun bakımda uyutuluyor, entübe. Nolursunuz, yalvarırım Bir babayı oğluna hasret bırakmayın. Bari çocuğunun son bir kez elini tutsun. Bu vebal insanlığa ağır gelir. Hepiniz babasınız, annesiniz. Lütfen, lütfen!!” paylaşımında bulunmuştu. Ahmet Burhan Ataç’ın bu isteği, kamuoyunda bir çığlığa dönüşse de cevapsız kaldı. Kara Efe, baba hasretiyle vefat etti.

Ahmet Burhan Ataç’ın annesiyle konuşması: https://www.youtube.com/watch?v=xTJTabW8Zuo

https://tr.euronews.com/2019/10/02/video-ahmet-kanser-hastaligini-babasi-ile-yenmek-icin-bekliyor-khk-ohal-yargi-af

– Ahmet Burhan Ataç hayata veda etti. | Habere Güven (habereguven.com)
– Hem kanserle hem OHAL koşullarıyla mücade etmişti: 8 yaşındaki Ahmet hayatını kaybetti… (enpolitik.com)
– Ahmet Burhan Ataç – Google Suche

Copyright © 2021 Tenkil Museum