Abdülrezzak Şuyur
  • Ölüm Tarihi 16/12/2021
  • Öldüğü Yer İzmir Şakran Cezaevi
  • Ölüm Sebebi Tutuklu ölüm, kanser
  • Defin Tarihi ,
  • Gözaltı Tarihi 01.01.1993
  • Tutuklama Tarihi 01.01.1993
  • Tutukluluk Süresi Müebbet cezası
  • Suçlama-İstenilen Ceza

ÖZGEÇMİŞ

Abdülrezzak Şuyur, örgüt üyesi suçlamasıyla 28 yıldır cezaevindeydi. İzmir Aliağa Şakran T Tipi Cezaevi’nde kalan ve astım hastası olan Şuyur’a akciğer kanseri teşhisi kondu. Tedavisi yapılmayan ve tahliye talepleri reddedilen Şuyur, 16 Aralık 2021’de cezaevinde vefat etti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2006 yılında yargılamasında hak ihlalleri yapıldığı kararını vermişti.

İzmir Aliağa Şakran T Tipi Cezaevi’nde tutulan 56 yaşındaki ağır hasta tutuklu Abdülrezzak Şuyur Aralık 2021’de vefat etti. 1993 yılında Muğla’da gözaltına alınan Şuyur, “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılanıp müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Siirt ve Antep cezaevlerinin ardından Şakran’a gönderilen Şuyur’a ölümünden 3 ay önce akciğer kanseri teşhisi koyuldu. Ayrıca astım hastası da olan Şuyur’un, kanser teşhisinden sonra tedavisi yapılmadı. Mezopotamya Haber Ajansı’nın haberine göre, vefatından 2 hafta önce oğluyla görüşen Şuyur’dan o günden itibaren haber alınamadı. Telefon görüşlerine çıkmayan Şuyur’u görmek üzere ağabeyi Muhsin Şuyur cezaevine gitti. Cezaevi yönetimi ağabeye hiçbir gerekçe sunmadan kardeşiyle görüştürülmeyeceğini söyledi. Ağabeyin cezaevinden ayrılmasından 1 saat sonra aileyi arayan cezaevi yönetimi, Abdülrezzak Şuyur’un vefat ettiği haberini yakınlarına verdi.

AİHM YENİDEN YARGILAMA İSTEDİ
Tutukluluğuna itiraz edilen Şuyur’un talebi kabul edilmezken, cezaevinden çıkmasına 14 ay kalmıştı. Ayrıca geçmişte Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne de (AHİM) başvuran Şuyur hakkında, AİHM 2006 yılında, “yargılamada birçok yönden hak ihlali yapıldığı” kararını vermişti.

“ÖLÜM NEDENİNİ BİLE BİLMİYORUZ…”
Öte yandan kardeş Yunus Şuyur, ağabeyinin tedavisine dışarıda devam edilebilmesi için gerekli kurumlara dilekçe verdiklerini ancak dilekçeye cevap alamadıklarını söyledi. Son olarak bir ay önce ağabeyiyle görüştüğünü belirten kardeş Şuyur ölümünden sonra şu açıklamayı yaptı:, “1 ay içinde nasıl bu duruma geldiğini merak ediyoruz. Ameliyat mı ettiler? Bilmiyoruz. İki haftadır haber alamıyorduk. Haftalık telefon görüşmelerine de çıkmıyordu. Daha önce mi öldü? Ne oldu da yaşamını yitirdi? Ölümüyle ilgili çelişki var. Ama durum nedir bilmiyoruz.”  Şuyur’un cenazesi yasal işlemlerin ardından Siirt’in Eruh ilçesinde toprağa verildi.

KAYNAKLAR:

Ağır hasta tutuklu Abdülrezzak Şuyur Şakran Cezaevi’nde hayatını kaybetti

Copyright © 2021 Tenkil Museum