Abdülazim Özdemir Endüstri Mühendisi, Kalkınma Bakanlığı
  • Ölüm Tarihi 16/04/2021
  • Öldüğü Yer Kırıkkale
  • Ölüm Sebebi Tutuklu ölüm, kanser
  • Defin Tarihi ,
  • Tutuklama Tarihi 08.01.2022
  • Tutukluluk Süresi 14 ay

ÖZGEÇMİŞ

Hapiste akciğer kanserine yakalanan KHK’lı endüstri mühendisi Abdülazim Özdemir (50) hayatını kaybetti. Özdemir, kanserde 4. evre olana kadar tahliye edilmemişti.

Abdülazim Özdemir,  Kalkınma Bakanlığı’ndan ihraç edildikten sonra tutuklandı. Hapishanede akciğer kanserine yakalaandı. Endüstri Mühendisi Özdemir’in tüm taleplerine rağmen, kanserde 4. evre olana kadar tahliye kararı verilmedi. Özdemir’e geç teşhis konulduğunu ve tedavisinin geciktirildiğini tutuklu eşi Emir Özdemir ortaya çıkarmıştı. Kırıkkale Keskin T Tipi Cezaevinden HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’na mektup yazan Emir Özdemir, “Defalarca doktora gitmesine rağmen 4. evredeki bir hastalık acaba nasıl anlaşılmadı? Acaba geç yapılan sarılık ameliyatı kansere mi sebep oldu? İhmaller var mı?” diye sormuştu. Eşinin vefat ettiği günlerde Korona’ya yakalanan Emir Özdemir’e acı haber verilemedi.

İKİNCİ KEZ TUTUKLANDI VE KANSERE YAKALANDI
Bold Medya’dan Sevinç Özarslan’ın haberine göre; ODTÜ Endüstri Mühendisliği mezunu olan Abdülazim Özdemir, Kalkınma Bakanlığı’nda mühendis olarak görev yaparken Eylül 2016’da çıkarılan 672 sayılı KHK ile ihraç edildi. Daha sonra tutuklanıp Ankara Sincan Cezaevine gönderildi. 14 ay tutuklu kalan Özdemir’e çıkarıldığı son mahkemede 6 yıl 3 ay ceza verilip tahliye edildi. Dosyası 1,5 yıl Yargıtay’da bekleyen Özdemir, cezası onaylanınca Mart 2019’da tekrar tutuklanıp Bandırma 1 No’lu T Tipi Cezaevine konuldu.

EŞİ YAŞANANLARI GERGERLİOĞLU’NA MEKTUPLA DUYURABİLDİ
İkinci kez hapse giren Abdülazim Özdemir’e 10 ay sonra Ocak 2020’de 4. evre karaciğer kanseri teşhisi konuldu. Ancak hastalığının teşhisi ve tedavisinde geç kalınmıştı. Yaklaşık iki yıl boyunca Kırıkkale Keskin T Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Abdülazim Özdemir’in eşi Emir Özdemir, 7 Ocak 2020’de HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’na mektup yazarak eşinin durumuyla ilgili şu bilgileri vermişti: “Eşim cezaevine girdiğinde sapasağlamdı. Sonra rahatsızlandı. Böbrek taşı teşhisi kondu. İyileşmedi. Sararıp vücudu kabarınca acilen doktora götürüldü. Meğer böbrek taşı yokmuş. Rahatsızlığı sarılıkmış. Hemen ameliyat olması gerekti. Ama ameliyat olacağı alet bozulduğu için geri cezaevine getirildi. Doktor Bursa veya İzmir’e sevkini söylemiş. Ama araya Kurban Bayramı girdi, ihmal edildi. Eşim idareyle görüştü ancak unutuldu. Sevk edilmedi. Ameliyat edilmedi. Elden ayaktan düştü. Hiçbir şey yiyip içemedi (çay bile içemedi). İhtiyaçlarını arkadaşları karşıladı. Sonunda acilen ağustos ayında bozuk olan alet meğer  birkaç günde yapılmış. Daha önce de ameliyat olabilirmiş. Ameliyatta parça alındı ve Ankara’ya patolojiye gönderildi. Bu arada aşırı kilo kaybetti. Çünkü bu süreç 2-3 ay sürdü. Ameliyattan sonra toparladı. Kilo almaya başladı. Aralık ayında patoloji sonucu geldi. ‘Tekrar ameliyat olabilirim’ dedi. İyi huylu mu kötü huylu mu bakılacak.”
“DEFALARCA DOKTORA GİTMESİNE RAĞMEN HASTALIK ACABA NASIL ANLAŞILMADI?”
“Bir sürü tahlilden sonra 6 Ocak 2020’de maalesef karaciğer kanseri olduğunu ve 4. evrede bulunduğunu öğrendim. Yıkıldım. Defalarca doktora gitmesine rağmen 4. evredeki bir hastalık acaba nasıl anlaşılmadı? Acaba geç yapılan sarılık ameliyatı kansere mi sebep oldu? İhmaller var mı? Kafamda bir sürü soru.”
EŞİ CEZAEVİNDE KORONA OLDU, CENAZEYE KATILAMAYACAK
Milletvekilliği düşürülmeden önce, olayın peşine düşen Ömer Faruk Gergerlioğlu Abdülazim Özdemir’in durumunu Meclis’te geçen yıl defalarca gündeme getirmişti. Sosyal medya baskısı nedeniyle Şubat 2020’de tahliye edilen Özdemir bir yıldır Ankara’da tedavi görüyordu. 10 ve 16 yaşında 3 kızı olan Abdülazim Özdemir’in eşi, 20 yıllık matematik öğretmeni Emir Özdemir de Gülen cemaatine yönelik soruşturmalar kapsamında 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yaklaşık iki yıldır tutuklu olan Emir Özdemir, eşinin vefat ettiği haftalarda koğuşta koronavirüs kaptı. Aile yakınlarının verdiği bilgiye göre sağlık durumu düzelene kadar Emir Özdemir’e eşinin vefat ettiği söylenemedi.

KAYNAKLAR:

https://www.boldmedya.com/2021/04/17/cezaevinde-kanser-olan-khkli-muhendis-abdulazim-ozdemir-hayatini-kaybetti/

Kanser 4. evreye gelince tahliye edilen KHK’lı mühendis Abdülazim Özdemir vefat etti

Copyright © 2021 Tenkil Museum