Ayhan Oran MİT eski çalışanı, Milli İstihbarat Teşkilatı
  • Kacirilma Tarihi 01.11.2016
  • Kacirildigi yer Ankara-MİT binası

ÖZGEÇMİŞ

MİT’te 2005’te çalışmaya başlayan Ayhan Oran, Yunanistan’da görev yaptığı sırada Haziran 2016’da Türkiye’ye çağrıldı ve 1 ay sonra açığa alındı. Oran, MİT’teki görevinden 2 Ağustos 2016’da ihraç edildi. Yunanistan’dan Türkiye’ye Yunan plakalı bir araçla dönen Oran’ın pasaportuna el konuldu. 1 Kasım 2016’da öğle saatlerinde, yaşadığı siteden dışarı çıkışı kamera kayıtlarından görülen Oran’dan bir daha haber alınamadı. Ailenin avukatının ulaşabildiği tek veri aynı gün saat 16.00’ya kadar telefonunun sinyal verdiği ve ardından sinyalin kapandığı. Arabaya ne olduğu ise bilinmiyor. O tarihten itibaren kendisinden haber alınamadı. Diğer kayıp ve kaçırılmalarla birlikte Ayhan Oran dosyası da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne geldi. Milletvekilleri ve insan hakları savunucuları Ömer Faruk Gergerlioğlu, Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergeleri cevapsız bırakıldı.

Bir çok kaçırılma olayında olduğu gibi ailelerin bilgi ve takibi dışında neredeyse resmi, adli takip yapılmadı. Ancak basına ve kamuoyuna yansıyan bazı bilgiler olayın arka planını aydınlatıyor.

Ailesinin verdiği bilgilere göre;

Yunanistan’dan Türkiye’ye Yunan plakalı diplomatik plakalı mavi renkli Opel marka otomobille dönen Oran’ın pasaportu alındı. Ancak o Yunanistan’dan izinli olarak döndüğü dönemde getirdiği otomobili kullanmayı sürdürüyordu. 1 Kasım 2017 tarihinde saat 12.38’de bulunduğu sitenin kamera kayıtlarından çıkışı görülüyor.

O andan itibaren Ayhan Oran’dan bir daha haber alınamadı. Ailenin avukatının ulaşabildiği tek veri aynı gün saat 16’ya kadar telefonunun sinyal verdiği ve ardından sinyalin kapandığı. Arabası ise adeta sır oldu.

AYHAN ORHAN’IN MİT İŞKENCE MERKEZİNE GETİRİLİŞİNE BAŞKA BİR MİTÇİ ŞAHİT

Olaydan bir yıl sonra Ayhan Orhan ile ilgili yeni iddialar ortaya çıktı. PKK’nın kaçırdığı MİT üst düzey yetkililerinin kamuoyuna yansıyan videolarında Orhan’ın MİT’e getirilişi tafsilatıyla anlatılıyordu.

Beştepe Sarayı’nın 3-4 km arkasındaki işkence merkezine ilişkin bu tafsilatlı bilgiyi veren kişi PKK’nın 4 Ağustos 2017 tarihinde kaçırdığı MİT üst düzey sorumlularından Erhan Pekçetin, bir başka MİT’çi Aydın Günel ile Kuzey Irak’ta PKK üst yönetiminden bazı isimlere suikast yapmak için operasyon hazırlıkları yaptıkları sırada örgüt tarafından karşı operasyonla alı konulan iki isimdi.

Çetin, Ayhan Orhan ile ilgili şunları anlatmıştı: “Özel Faaliyetler Sorgu Yerleşkesini biz de kullandık. GİB (Güvenlik İstihbarat Başkanlığı) başkanlığı olarak. Bir gün sonra FETÖ dairesi erkek bir şahsı getirdi. Zaten küçük bir yer. Üç dört hücresi var. Bir de koruma yeri var. O geldikten sonra GİB Başkanı telefon açtı dedi ki; “sesinizi çıkarmayın sesinizi yükseltmeyin. Bir de kameraları kapatın” dedi. Hücreleri gösteren kameralar var. Tahmin ettim ki bu teşkilat mensubu birisidir. “Bizim sesimizi duymaması ve bizi görmemesi gereken birisidir” dedim. Biz de onu görmeyelim diye kameralar kapatıldı. Ama ben onu gördüm. Çünkü işte Uğur Kaan Ayık ve Oğuz Yüret ile Paris katliamını organize eden Ayhan Oran’dı. Çünkü Ayhan Oran’ın bacakları futbol oynadığı için çarpık dışa doğru açık. Sonra da basına düştü zaten. “Ayhan Oran nerede?” diye.’’

SORUŞTURMASI VAR AMA ADLİYE VE SAVCILIKLARDA DEĞİL!

İstihbarat Uzman Yardımcısı olarak 2005 yılında MİT’te göreve başlamıştı Ayhan Oran. Diyarbakır, Şırnak gibi terörün yoğun olduğu illerde ve Dış Operasyon Başkanlığı’nda görev aldı. Görevindeki başarıları nedeniyle takdirname ve teşekkür belgeleri almıştı. Yunanistan’da görev yaparken 12 Haziran’da Türkiye’ye çağrıldı.

Saygı Öztürk’ün yazdığına göre o günlerde yürütülen bir soruşturma kapsamında ifadesine başvurulacaktı. Gazeteci Öztürk şunları yazmıştı: “Bazı MİT mensupları kendi adına kayıtlı olmayan ve MİT’e de beyan etmedikleri telefon hatlarını kullanarak Paralel Devlet Yapılanması/ Pensilvanya Örgütü (PDY/PÖ) mensubu olan S.E. ile iletişim kurmakla suçlanıyorlardı. Şırnak’ta, Diyarbakır’da, Yunanistan’da görev yapan A. O. 17 Temmuz’da açığa alındı. 2 Ağustos’ta meslekten ihraç edildi. Buraya kadar her şey normal. Ama bundan sonra durum karışık bir hal alıyor. İzinli olarak döndüğü dönemde getirdiği otomobili kullanmayı sürdürüyordu. 1 Kasım tarihinde saat 12.38’de bulunduğu sitenin kamera kayıtlarında çıkışı görülüyor. İşte çıkış o çıkış… Evden yanına hiç para almadı. Eşiyle vedalaşması olmadı. 1 Kasım’dan bu yana nerede olduğunu bilen yok. Telefon en son 1 Kasım saat 16.00’ya kadar açık. Ondan sonra sinyal kaydı da yok.”

MİT, İLİŞİĞİ KESİLMİŞTİR DİYE GEÇİŞTİRİYOR

Emniyet, hastane, otel kayıtları, MİT… Ailesi onu her yerde aradı, ancak bulamadı. Yer yarılıp içine girmişti sanki. Eşi ve avukatı Süleyman Serdar Balkanlı, MİT’e başvurdu. Kendilerine verilen cevapta, “A. O. kurumumuz emrinde görevliyken yürütülen soruşturma sonucu 2 Ağustos 2016 tarihinde kamu görevinden çıkarılarak ilişiği kesilmiş olup, hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur. Söz konusu tarihten itibaren A. O. hakkında teşkilatımızca yapılan herhangi bir işlem yoktur” denildi.

SUNAY ELMAS İLE TEMASLA SUÇLANIYORDU

Bir yıl sonra PKK elinde esir bir başka MİT’çi meslektaşının eliyle Ayhan Oran’ın Çiftlik’teki sorgu merkezinde olduğu deşifre olmuş oldu. Saygı Öztürk’ün yazdıklarının içinde darbe öncesine ait bir soruşturmanın izlerine ait kritik bilgiler vardı. Ayhan Oran’ın, S.E ile iletişim kurmakla suçlandığını söylüyordu gazeteci Öztürk. Peki bu S.E. kimdi? Transporter’lı adam kaçırma çetesinin hedefindeki ve kayıp listesinin en başındaki isim Sunay Elmas’tı bu kişi. Elmas, 27 Ocak 2016’da Ankara CEPA alışveriş merkezi önünden saat 11.00 sıralarında kaçırıldı. Olay görüntülerinin Emniyet güçlerinin elinde olduğu biliniyor. Ancak iki yılı aşkındır kendisinden haber alınamıyor.

Sunay Elmas, dosyasına ilerleyen yazılarımızda değineceğiz, ancak Ayhan Oran’ı kaçıran çetenin suç mekanı Çiftlik ve diğer sorgu mekanlarına ilişkin sorgularımıza devam etmemiz gerekiyor. Bir gün önce yazdığımız gibi Twitter’da Meçhul Kayıkçı isimli bir kullanıcının (@kayikci06) verdiği bilgilerin teyidini, PKK’nın esiri Erhan Pekçetin ve arkadaşı Aydın Günel yaptı. İkili 23 Ocak 2018’de paylaşılan görüntüleriyle bizzat şahit olarak yaşananları anlatmıştı.

KAYNAKLAR: Bu olay Sözcü Gazetesi’nden Saygı Öztürk’ün köşesine de yansıdı (http://www.sozcu.com.tr/2016/yazarlar/saygi-ozturk/cok-sey-bilen-mitci-ortadan-kayboldu-1501664/q )

-https://www.hurriyet.com.tr/gundem/iddia-2si-eski-mitci-7-kisi-kacirildi-40438388

-https://ahvalnews.com/tr/hak-ihlalleri/15-temmuz-sonrasi-devlet-gorevlileri-tarafindan-kacirilanlar-raporlandi-akibetleri

-https://www.tr724.com/baskentteki-kacirilma-olaylarinin-goruntuleri-ortaya-cikti/

-https://www.tr724.com/mit-yoneticileri-itiraf-etti-cetenin-iskence-merkezine-yolculuk/

Copyright © 2021 Tenkil Museum